Преди да вземем решение за покупка на палатка и да направим правилен избор, трябва да знаем:
• Кога и къде ще се ползва?
• Колко местна да е палатката?
• Ще се носи ли на гръб, на велосипед, на мотор или в автомобил?
• Каква сума сме готови да отделим?
• Каква степен на комфорт очакваме?
Палатката за кратка почивка и пътувания е около 2-6кг в зависимост от броя на местата.
Обикновенно са с воден стълб от около 2000мм и един вход. Издържат дълго време на слаб и средно силен вятър и дъжд.
За къмпинг туризъм, лагеруване, престой за повече дни на едно място има специални палатки. Те се правят за продължително използване и за тях дали са тежки или леки няма значение, защото се превозват най-често с автомобили.
Те са подходящи и за най-претенциозните: пазят от вятър, вода и слънце, а са и много просторни. Най-общо казано тези палатки са един истински дом – с големи помещения и лесни за експлоатация.
За планинските преходи има специфични изисквания към палатките: на първо място, това е високата устойчивост на дъжд и вятър, както и ниското тегло. Също така са важни минималният размер, лекотата и бързото събиране. Изискванията за комфорт и простор са минимални, главното е да може да се пренощува под здрав и устойчив покрив.
Демонстрация за сглобяване на палатка
Материали и технологии, използвани за изработката на палатки
Какво означава 185Т PU 2500мм?
• Т – това е т.нар “текси” (Texture Element): колкото по-голямо е числото отпред на този показател, толкова тъканта е по-здрава, а съответно и по-тежка. В скъпите палатки вместо Т се среща D (Density) – плътност: тук колкото по-голямо е числото, толкова по-плътна е материята. Често я подсилват и с допълнителни влакна, които създават нещо като здрава мрежа - т.нар. rip-stop. Полученият материал е много здрав, лек и еластичен.
• Здравината зависи от тъканта, а водонепропускливостта от полиуретановото покритие – PU. Числото 2500 мм показва, че ако се създаде налягане, съответстващо на 2500 мм воден стълб, то на другата страна на тъканта в течение на една-две минути ще се появят три водни капки. (Трите капки са стандартният начин за измерване на водонепроницаемост при тъканите).
• За една палатка е важна не само материята, но и рейките. Фибростъкло е масовият вариант - не оскъпява палатката, но изисква по-грижлива експлоатация. Дебелината на рейките също е от значение: изтънени рейки от фибростъкло (до 7мм) олекотяват палатката и понижават цената, но предполагат по-внимателна употреба при огъването, за да се избегне счупване. Дебели рейки от фибростъкло (7,5мм и нагоре) са достатъчно устойчиви, но пък повишават теглото на палатката. Рейките от алуминий са идеалният вариант – леки и надеждни, но това се отразява на цената.
• Брой на входовете: един или два (рядко повече). Важно е да се спомене, че палатките с 2 входа осигуряват по-добра вентилация и проветривост в палатката.
• Колко често ще я ползваме, определя какъв клас да бъде – по-нисък, ако ще се ползва рядко и предимно през лятото, или по-висок клас, ако често ще се разпъва през цялата година.
• Степен на комфорт: по-комфортните палатки са по-високи, по-просторни и с по-големи предверия. Но това се отразява на теглото: олекотените палатки, които предлагат нормален комфорт, са с тегло под 3 кг. Трябва да знаем кое е по-важно за нас – палатката да е максимално лека или да е по-комфортна. Ако искаме супер лека палатка, не можем да очакваме голям комфорт и ниска цена. Тегло от 2 кг предполага по-малко жизнено пространство на човек. В случая не трябва да сме претенциозни по отношение на комфорта – по 50 см ширина на човек е напълно достатъчна.
• Допълнителни екстри – всеки модел притежава различни екстри, които са описани като характеристики. Всяка една от тях носи допълнителен комфорт и удоволствие от почивката.
Това могат да бъдат:
- допълнителни прозорци за по-добра осветеност,
- затъмнени спални помещения за по-добър сън
- множество на брой джобчета за поставяне на различни вещи
- мрежи против комари, поставени на входовете на палатката и тн