Да се подготвим за ултрамаратонско планинско бягане с Даниел Иванов

Вече ви запознахме с посланика на SPORT DEPOT – Даниел Иванов. Сега той споделя как се подготвя за бегаческите си приключения, как се възстановява след тях и дава полезни съвети на ентусиастите, които мечтаят да се включат в ултрамаратон.

Даниел Иванов е роден и израснал в Пловдив. Спортът винаги е бил част от живота му под различна форма – футбол, бойни изкуства, фитнес, а през последните години и планинско бягане. Участвал в можество ултрамаратони, с афинитет към по-дългите и многочасови състезания, Даниел е успял да изгради психика, физическа подготовка и сериозна дисциплина, които му помагат във всяко състезание. Представяме ви част 2 от неговото интервю.

Как се подготвяш за ултра дългите състезания, имаш ли специфична рутина, която следваш?

Дългите състезания имат съответно и голяма денивелация с много изкачвания и спускания. Много хора тренират и на равно, но моите тренировки са почти изцяло в планината. Това, че състезанието е много километри не значи, че всяка тренировка трябва да е с голяма продължителност. Най-често тренировките са ми между 10км и 20км и са такива, че да мога да я направя отново на следващия ден и да не съм преуморен. Поне веднъж седмично правя и по-дълго бягане, като задължително имам и дни за почивка. С наближаване на състезанието се старая да тренирам на терен, който наподобява този на състезанието. Това бих казал, че е една класическа и работеща схема, която би била полезна за всеки, определяйки километрите според възможностите си.

Каква роля играе храненето преди и по време на състезание?

Не случайно се шегуваме, че храненето и бягането вървят ръка за ръка. Както и при много други дейности, храненето играе основна роля и в планинското бягане. Дали е по-дълга тренировка, или състезание, аз никога не стартирам без да съм се нахранил 2-3ч преди старта. След първия час е силно препоръчително да се приемат калории на всеки 30-40мин. Обикновено това става чрез енергийни барове и гелове. Започнат ли пропуски в захранването и хидратирането по време на състезание, калорийният дефицит става трудно обратим, което често води до фалит.



Как се справяш с уморaта, болката и контузиите по време на дълги бягания?

За щастие не съм имал сериозни контузии, което говори, че съумявам да извличам максимума от подготовката си. На всеки старт си пожелаваме да се забавляваме, но що се отнася до болежките, умората и страданието – това е нещо, което трудно може да бъде избегнато и колкото по-бързо бъде разбрано, толкова по-добре. Приемаш, че тези състояния са част от всяка ултра и ги превръщаш в свой спътник дотогава, докато е нужно. Една от татуировките ми е именно тези две прости изречения – „Болката учи. Страданието калява.“ Трябва да се изгради приятелство с болката и да намерим смисъла в страданието. Развитието на човек преминава през дискомфорта. Знам, че тези неща звучат ужасяващо за обикновения човек и не всеки ще го разбере, но и точно така трябва да бъде. Не знам дали всеки може да го научи и дали Ултра състезанията са мястото, където да бъде научено, но виждам все повече хора, които споделят философията ми. За мен действията по време на състезание до голяма степен са отражение на личността на човек и извън състезанието. Затова не се отказвайте нито в състезанията, нито в каквото и да е друго.

Каква екипировка е нужна за планинско бягане? Към коя част от нея да бъдем особено внимателни?

Всяка една част от екипировката изисква внимание. Маратонките са най-важни и по групите за бягане е пълно със съвети относно тях, но това е избор, който трябва да направите сами, защото всеки крак е различен. Чорапите също трябва да са качествена материя, за да намалите риска от мазоли и протърквания. Дрехите трябва да са дишащи, леки и в никакъв случай памучни. Раницата/бегаческата жилетка или колан са задължителни, за да носим вода, храна и ветровка с воден стълб, която винаги трябва да е в раницата, дори през лятото. Спасителното фолио може да спаси живот и трябва да е в раницата винаги. Екипировката трябва да е съобразена според сезона и да е удобна. В SPORT DEPOT има голям избор от всичко нужно за успешно завършване на планинско състезание.

Как се възстановяваш след ултрамаратон?

След тежко и дълго състезание си давам почивка от няколко дни и не насилвам нещата, докато не усетя, че съм готов да възобновя тренировъчния процес. Точно както по време на подготовката – качествената храна и добрият сън са основни и за бързото възстановяване. От това зависи дали процесът ще се ускори, или забави.

Какви са най-честите грешки, които правят начинаещите бегачи?

Тръгват прекалено бързо и не разпределят силите си. Често се опитват да направят нещо, за което все още не са готови и в бързането се изпуска фокуса върху хранене и хидратиране, а както споменах в предишните въпроси, това е ключово за успешното завършване. С повече търпение и отдаденост прогресът е неизбежен.

Сподели три твои съвета, които да направят състезанието ни една идея по-лесно?

Ще бъде по-лесно ако сте се подготвили за него - Тренирайте.

Следвайте вашето темпо и не се сравнявайте с останалите.

Приемайте калории, хидратирайте се и мислете положително.



ОТКРИЙ ЕКИПИРОВКА ЗА ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ