В епизод 8 на спортното онлайн риалити Maximal Revenge 3 в неделя зрителите разбраха кои двойки са застрашени от изпадане и тяхната игра за оцеляване. Три двойки трябваше да влязат в допълнителна битка за спасение, от която оцеля само една двойка, а другите два отбора влязоха в Съвета на Maximal.
В епизод 9 от предаването бе представен разказът на Владимир Стоянов – Розара, председател на сдружение „Българска розова долина“, за българския символ – маслодайната роза, пред какви проблеми е бил изправен секторът през миналата година и какви мерки са били предприети.
В епизодите 6 и 7 от Maximal Revenge 3 всички двойки се впуснаха в предизвикателна, комплексна игра и без изключение се представиха достойно. В епизод 8 стана ясно класирането, в което първото място бе за Рори и Краси Джунов с време 4:28 минути и без нито една грешка.
„Влизайки в играта, имах някои резерви дали ще успея да се овладея или ще оставя емоцията и адреналинът да ме изкарат от релси. Тази игра беше точната проверка дали ще успея да се фокусирам. И мисля, че успях, щастлива съм, че сме първи“, каза Рори. Втори завършиха Морунов и Лили, трети - Георги и Силвия, четвърти - Юлиян и Лора, пети - Ваня и Стоян, шести - Стратимир и Елизабет, а седми - Боби Лазаров и Елена.
При разлика със седмите от една две секунди, на осма позиция останаха Боби и Дени, които заедно с другите две двойки след тях трябваше да се борят за оцеляване Боби изтъкна, че двамата вече познават играта си, знаят своите плюсове и минуси. „Знаем, че трябва да се слушаме повече, така че всичко е добре, ще излезем от тези криза“, категоричен бе той. Емо и Дамяна, които останаха на девета позиция, пък споделиха, че са супер надъхани и ще дадат всичко от себе си в играта за спасение. Десетото място заеха Ансси и Марти.
„Свикнахме да сме застрашени, не се чувстваме добре, но единственото хубаво нещо е, че ще играем една игра повече от останалите, ще добием повече опит“, казаха те. Така трите двойки – Боби и Дени, Емо и Дамяна, Ансси и Марти, влязоха в битка за спасение, като знаеха, че само един отбор ще оцелее, а останалите ще влязат във формирания вече Съвет на Maximal.
Играта за оцеляване отново бе комплексна. В нея единият играч от отбора минава с непрогледни очила през тежко трасе, за да достигне до ключ, а другият играч поема навигацията на своя съотборник, като стои неподвижен в клетка от гуми, заключени с верига. След като достигне ключа играчът с непрогледните очила трябва да се върне по точно определен маршрут, да докосне съотборника си и да отключи веригата. След това двамата трябва да пренесат гумите и да ги хвърлят, за да ги окачат на колове.
Първи в играта влязоха Емо Каменов и Дамяна, като той трябваше да върви с очила през трасето, а тя да го упътва. Следващата двойка – Ансси и Марти, избраха същото разпределение: той преминаваше през трасето, а тя бе навигаторът.
Двамата показаха изключително темпо, но и те бяха затруднени при хвърлянето на гумите. И третата двойка – Боби и Дени, при същото разпределение се впусна в предизвикателството, като показа изключително темпо и добро представяне при гумите. Първи завършиха Дени и Боби, втори – Емо и Димана, а трети – Ансси и Марти. Втората и третата двойка влязоха в Съвета на Maximal.
А по-голямата част от епизод 9 на риалити формата бе посветен на една от каузите на предаването – българската роза. В Съвета на Maximal Владимир Стоянов – Розара, председател на сдружение „Българска розова долина“ и основател на кампанията „SOS Българска роза“, запозна героите от тв формати с проблемите, които розопроизводителите са срещнали през миналата година и какви мерки са взети. Стоянов разказа, че отглежда рози, дестилира и произвежда розово масло от 12 години.
„За съжаление, от пет-шест години започна много сериозна криза в бранша, допуснаха се стратегически грешки, които позволиха на конкурентни държави да могат да продават през български сертифициращи органи, което разклати силно пазара в България. Може би сте чули, че хората масово стачкуваха, изкореняваха рози, ниска е цената, няма пари и така нататък“, каза той пред звездите в Съвета на Maximal и допълни:
„Миналата година беше най-тежката година, в която аз за себе си прецених, че може би е връхната точка, от която няма връщане назад за българската роза. Поради тази причина направихме сдружението „Българска розова долина“, което е с идеална цел – да подпомага малки и средни предприятия и семейни бизнеси, защото аз за 12 години съм видял, че в розопроизводството истинските герои са семействата, които като пример давам миналата година за загуба браха своите градини. Те си плащаха, за да оберат градините, сърце не им даваше да ги оставят да окапят“.
Стоянов каза, че с кампанията SOS Българска роза били набрани средства и на 164 семейства била доплатена разликата до себестойността. „Това беше спешна мярка, за да могат семействата да изкарат зимата и да се подготвят за камланията през тази година, но това не е генерално решение за бранша. Следващата ни стъпка, която направихме бе да подсигурим от държавата финансиране за кампанията, като всяка една дестилерия може да отиде и да си вземе оборотни пари да се обере реколтата и да свари маслото. Така че дотук ние виждаме, че няма причина да не върнем хората на полето, да не върнем производството“, каза той.
Стоянов напомни, че историята на българската роза и розовото масло е над 300-годиншна, показвайки казан, който е на повече от три столетия. „В България розово масло се дестилира от над 300 години, имаме страхотни традиции. Не трябва да позволим това да остане в миналото“, категоричен е той.
Пред какви предизвикателства ще се изправят участниците в Maximal Revenge 3 гледайте в следващите епизоди на спортното онлайн риалити.